Informacje dot. sytuacji na pograniczu czesko-polskim

Jest rekord: Polska żywność świat podbija

Autor Maciej Bąk

Źródło: https://sepapolska.pl/jest-rekord-polska-zywnosc-swiat-podbija

Polski eksport żywności bije kolejne rekordy

Polska żywność podbija światowe rynki. W 2023 roku odnotowaliśmy rekordową wartość eksportu produktów rolno-spożywczych, która wyniosła aż 51,8 mld euro. To oznacza wzrost o imponujące 8,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Taki sukces zawdzięczamy przede wszystkim konkurencyjnym cenom i wysokiej jakości naszych polskich produktów.

Jak podkreśla Henryk Smolarz, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), na ten wynik złożyło się wiele czynników. Oprócz atrakcyjnej oferty, istotne było zmniejszenie kosztów transportu, energii i paliw, co pozytywnie wpłynęło na opłacalność eksportu żywności z Polski.

Niemcy największym odbiorcą

Najwięcej polskiej żywności trafia do Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym. W 2023 roku sprzedaliśmy tam produkty o łącznej wartości 13,3 mld euro, co oznacza wzrost o 11 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mięso i przetwory mięsne, z których pochodzi największa część przychodów.

Kolejnymi atrakcyjnymi rynkami zbytu dla polskich producentów żywności są Francja (3 mld euro), Włochy (2,5 mld euro) oraz Czechy (2,4 mld euro). Mimo rekordów eksportowych, wciąż jest tam duży potencjał do zagospodarowania.

Unia Europejska głównym odbiorcą

Zdecydowana większość, bo aż 73 proc. eksportu żywności z Polski, trafia do krajów Unii Europejskiej. Łączna wartość produktów rolno-spożywczych sprzedanych do państw UE wyniosła w 2023 roku 38 mld euro. To znów oznacza solidny wzrost na poziomie 7 proc. w ujęciu rocznym.

Kraj                      Wartość eksportu w 2023 r.        Zmiana roczna

Niemcy                             13,3 mld euro                  +11%

Francja                                3 mld euro                       +5%

 

Jak widać na powyższym zestawieniu, większość unijnych partnerów zwiększyła import żywności z Polski. Potwierdza to rosnącą konkurencyjność i atrakcyjność naszej oferty na wymagających rynkach Europy Zachodniej.

Co wpływa na wzrost eksportu żywności z Polski?

Na rekordowe wyniki polskiego eksportu wpływ ma kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, utrzymujemy przewagę cenową nad wieloma krajami UE. Ponadto, jakość naszych produktów systematycznie rośnie, czemu sprzyja rozwój rolnictwa ekologicznego i precyzyjnego.

Istotne są również działania promocyjne, które prowadzą takie instytucje jak KOWR. Dzięki nim zagraniczni kontrahenci lepiej poznają polskich producentów i oferowany przez nich asortyment. W efekcie rośnie sprzedaż do wielu krajów na świecie.

Sektor rolno-spożywczy liderem polskiego eksportu

Dynamiczny rozwój eksportu żywności sprawia, że sektor rolno-spożywczy jest obecnie jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. W 2023 roku wyprzedził pod względem wartości sprzedaży takie branże jak: motoryzacyjna, kosmetyczna czy meblarska.

Eksperci podkreślają, że to dopiero początek ekspansji polskich produktów na światowych stołach. W nadchodzących latach możemy się spodziewać dalszego umacniania pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Warunkiem jest utrzymanie konkurencyjności kosztowej oraz inwestycje we wzrost jakości i innowacje produktowe.

Czy grozi nam spadek eksportu żywności?

Pomimo optymistycznych perspektyw, polscy producenci i eksporterzy żywności muszą mieć świadomość potencjalnych zagrożeń. Do najpoważniejszych z nich można zaliczyć rosnące koszty pracy, energii i surowców, a także wzmożoną konkurencję ze strony tańszych produktów spoza UE.

Nie bez znaczenia pozostają też uwarunkowania geopolityczne oraz koniunktura gospodarcza na świecie. Aby utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu, konieczne będzie elastyczne dostosowywanie się do zmiennych okoliczności rynkowych.

Miejmy nadzieję, że dzięki innowacyjności i ciężkiej pracy, polska żywność nadal będzie zdobywać kolejne zagraniczne rynki zbytu. To szansa nie tylko dla rolników i przetwórców, ale całej rodzimej gospodarki.

 

Podsumowanie

W 2023 roku polski eksport żywności osiągnął rekordową wartość 51,8 mld euro, co oznacza spektakularny wzrost o 8,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Głównym odbiorcą pozostają Niemcy, ale rośnie także sprzedaż do innych krajów UE. Na ten sukces pracuje cały sektor rolno-spożywczy, oferując produkty wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach. By utrzymać dynamikę wzrostu, konieczne będą dalsze inwestycje m.in. w żywność ekologiczną.

Polskie produkty żywnościowe podbijają kolejne zagraniczne rynki, bijąc rekordy popularności. Kluczem do sukcesu okazało się połączenie niskich cen z rosnącymi standardami jakościowymi. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach polski eksport będzie kontynuował ekspansję, przynosząc korzyści całej gospodarce.

 

 

 

 

Copyright © 2024 Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Swidnicy

Design by Graff