Informacje dot. sytuacji na pograniczu czesko-polskim

Całkiem sporo firm chce obniżyć pensje pracownikom

Mimo rosnącej pensji minimalnej i wciąż wysokiej inflacji, większość firm nie będzie podnosić wynagrodzeń w ciągu najbliższego kwartału. A ponad 3 proc. z nich chce pensje nawet obniżać — wynika z analizy Gi Group Holding.

Na wzrost wynagrodzenia liczy blisko 60 proc. badanych pracowników, co czwarty z nich na poziomie nawet 21-30 proc. — wynika z badań. Konfrontacja z rzeczywistością może być natomiast bolesna.

Tylko niecałe 26 proc. firm chce podnosić pensje w ciągu najbliższego kwartału — wynika z analizy SW Research na zlecenie Gi Group Holding. Prawie 60 proc. chce pozostawić wynagrodzenia na obecnym poziomie, ale ponad 3 proc. planuje obniżki. Prawie 12 proc. przedsiębiorstw jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

Firmy niespecjalnie myślą też o zatrudnieniu nowych osób. Tylko niespełna 13 proc. badanych przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia.

"Przyczyną ostrożności mogą być również trudne doświadczenia ostatnich lat i trwająca niepewność co do przyszłości. Optymizmem napawają deklaracje dużych firm oraz tych z sektora przemysłowego — 18 proc. z nich chce zwiększyć zatrudnienie w najbliższym czasie" – wyjaśnia Marcos Segador Arrebola, dyrektor zarządzający Gi Group Holding w Polsce.

Na podniesienie pensji coraz rzadziej wpływa utrzymująca się inflacja – na ten czynnik wskazuje 34 proc. przedsiębiorstw wobec aż 62 proc. w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Co zatem decyduje o podwyżkach? Przede wszystkim wzrost płacy minimalnej, na który wskazało aż 73 proc. firm. Zdecydowanie częściej niż w ubiegłym roku powodem jest również chęć powstrzymania rotacji pracowników – takie plany zdradza 18 proc. wobec 10 proc. firm w ubiegłym roku.

Copyright © 2024 Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Swidnicy

Design by Graff