Informacje dot. sytuacji na pograniczu czesko-polskim

CZECHY Minister Válek: Fala grypy i covidu zbliża się do Czech.

Źródło: https://www.zdravezpravy.cz/2022/10/25/ministr-valek-na-cesko-se-zene-vlna-chripky-a-covidu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=testy-20221026#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null

 25.10.2022

Według ministra zdrowia Vlastimila Válka [TOP 09] w tym roku w Czechach nie będzie fali chorób układu oddechowego w postaci grypy i koronowirusa, jak w poprzednich latach. Według niego nadszedł czas na szczepienia. Śledzenie przeciwciał nie ma znaczenia.

„Nadchodzi fala grypy, nadchodzi fala koronawirusa, to zależy w dużej mierze od pogody” – powiedział minister Válek na konferencji prasowej [25 października] na temat tegorocznego sezonu chorób układu oddechowego i ochrony przed nimi.

 Za krytyczne miesiące dla rozprzestrzeniania się wspomnianych chorób układu oddechowego uważa listopad, grudzień, styczeń i początek lutego. W tych miesiącach, zdaniem ministra, liczba osób z pozytywnym wynikiem badania wzrośnie do 100 proc., a po nowym roku nastąpi również eskalacja rozprzestrzeniania się chorób.

 „Teraz jest optymalny czas na zaszczepienie się przeciwko Covid-19 i grypie” – powiedział Válek.

Jednocześnie zalecił równoczesne szczepienie przeciw Covid i grypie. Czechy mają obecnie wystarczającą ilość szczepionek. Wspomniał również, że w ramach czeskiej prezydencji w Radzie UE można było negocjować dostawy najnowszych zmodyfikowanych szczepionek przeciwko Covid-19. Ponadto, jak podkreślił, Europejska Agencja Leków [EMA] już w pełni zatwierdziła szczepionki zawierające głównie mRNA podawane w Czechach. Więc ich warunkowa rejestracja została zakończona. podmínečná registrace.

Śledzenie przeciwciał jest bezużyteczne

Wakcynolog i przewodniczący Czeskiego Towarzystwa Wakcynologicznego [ČVS] Roman Chlíbek zgadza się z jego zaleceniami dotyczącymi szczepień przeciw Covid-19 i grypie. Według niego, ponad 95 procent wszystkich obecnych infekcji Covid było spowodowanych przez wariant wirusa omikron. I właśnie to jest częścią biwalentnej szczepionki, którą Czechy są teraz szczepione przeciwko Covid-19. Jednak z wyjątkiem podstawowego harmonogramu szczepień, w którym podaje się oryginalne wersje szczepionki przeciw Covid-19.

 „Dlatego teraz jest najlepszy czas, aby zaszczepić się czymś, co uczyni nas silniejszymi” – powiedział Roman Chlíbek.

 Jego zalecenie dotyczy osób zaszczepionych w ubiegłym roku i na początku tego roku, a także tych, którzy doświadczyli choroby w przeszłości. Nawet one mogą nie być dostatecznie chronione przed jednocześnie krążącym wariantem. W zeszłym roku i na początku tego roku prawdopodobnie nie był to obecny wariant wirusa omikron. A według Chlíbeka nawet monitorowanie poziomu przeciwciał przeciwko koronawirusowi nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

„Nie ma sensu testować jakichkolwiek przeciwciał” – powiedział kategorycznie, zauważając, że nie można było stwierdzić, czy były to przeciwciała przeciwko oryginalnemu wariantowi, czy przeciwko omicronowi.

„Prosta liczba poziomów przeciwciał w ogóle nic nie mówi osobie” – dodał.

Współistnienie grypy i covid stanowi ryzyko

Przed spodziewaną falą chorób układu oddechowego eksperci zalecają szczepienie przeciwko Covid-19, a także przeciwko grypie. Nawet grypy nie należy lekceważyć po dwuletniej przerwie w nadchodzącej fali. Corocznie [przed pandemią, uwaga red.] w naszym kraju na grypę choruje około dziesięciu procent dorosłych i 30 procent dzieci.

„I nadal jest wiele zaniżonych raportów, ponieważ nie zawsze wiadomo, czy jest to grypa”, dodaje Chlíbek.

Według niego, zgodnie z uznanymi na świecie autorytetami w dziedzinie szczepień, Czeskie Towarzystwo Wakcynologiczne zaleca coroczne szczepienie przeciwko grypie wszystkim od szóstego miesiąca życia. Koncentrowanie się zwłaszcza na grupach ryzyka. Uważa, że ​​szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla pacjentów przewlekle chorych, m.in. diabetyków, kardiologów, ale także epileptyków. Generalnie dla dzieci do piątego roku życia, a także kobiet w ciąży na każdym etapie ciąży.

„ Aktualne dane pokazują, że w Czechach powtarza się scenariusz z poprzednich lat – twierdzi Roman Chlíbek, dodając, że grypa już zaczyna dotykać dzieci w wieku przedszkolnym.

„I w tym momencie te dzieci przekroczyły już próg epidemiologiczny w Czechach” – dodał.

Ponadto, według niego, dzieci roznoszą wirusy grypy przez dłuższy czas w porównaniu z dorosłymi. Choroba często nie dotyka ich samych, ale rozprzestrzeniają wirusa w swojej dalszej rodzinie. To znaczy nawet wśród osób starszych, u których przebieg grypy jest znacznie gorszy.

Według szacunków Romana Chlíbeka rozprzestrzenianie się grypy w okresie świąt Bożego Narodzenia przeniesie się na starsze dzieci w wieku szkolnym, a następnie na dorosłych, a na początku stycznia wirusy grypy prawdopodobnie dotrą również do wrażliwych grup ludności. Uważa za zaletę, że pracownik służby zdrowia może tego samego dnia zaszczepić zainteresowane osoby przeciwko Covid i grypie.

„W jedno ramie szczepienie przeciw grypie, a w drugie szczepienie przeciw koronawirusom. Nie wpływa to na większe skutki uboczne ani reakcje – zapewnił wakcynolog, mówiąc, że uważa taki zabieg za komfortowy, gdy pacjent otrzymuje szczepienie przeciwko dwóm chorobom układu oddechowego podczas jednej wizyty.

Weronika Tachowa

Copyright © 2022 Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Swidnicy

Design by Graff