Informacje dot. sytuacji na pograniczu czesko-polskim

CZECHY. Przedsiębiorcy chętnie przyjmą informacje od rządu o jego krokach, aby wiedzieli, jakich cen energii mogą się spodziewać.

 Źródło: https://www.komora.cz/press_release/podnikatele-by-od-vlady-uvitali-informace-o-jejich-krocich-aby-vedeli-s-jakymi-cenami-za-energie-muzou-pocitat/

 Praga, 24 listopada 2022 r. – Obecna rządowa kampania informacyjna dotycząca pomocy państwa dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem energetycznym nie dociera w wystarczający sposób do tych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani jej wykorzystaniem. Dotyczy to w szczególności mikro i małych firm, którym w przeciwieństwie do większych firm brakuje kadry administracyjnej do pozyskiwania informacji o możliwościach wsparcia wprowadzanych przez rząd.

 Z nowego badania Izby Gospodarczej,  przeprowadzonego śród firm członkowskich, wynika, że ​​ponad jedna trzecia przedsiębiorców (37%) nie korzysta i nie planuje korzystać z żadnych środków wprowadzonych przez rząd, z czego połowa wynika ze zwykłego braku dbałości, albo dlatego, że – według drugiej połowy – żadne wsparcie nie jest wystarczająco skuteczne. Jednocześnie jednak wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną objęte od stycznia np. limitem cen energii elektrycznej i gazu, a absolutnie wszyscy przedsiębiorcy zostali objęci czasowym zwolnieniem z opłaty za odnawialne źródła energii.

„Pomocne w zwiększaniu świadomości byłoby, gdyby rząd jasno i terminowo komunikował przyjęte środki również społeczności biznesowej. Wyniki badań wskazują na braki informacyjne przedsiębiorców” – powiedział Ladislav Minčič, dyrektor Departamentu Legislacji, Prawa i Analiz Izby Gospodarczej. „Z drugiej strony wśród przedsiębiorców przeważa opinia, że np. zniesienie opłat za OZE to raczej marginalna sprawa w porównaniu z dramatycznym wzrostem cen i nawet jeśli Izba Gospodarcza stara się informować swoich członków o ważnych zamianach w ramach swoich możliwości, nie zastąpi to możliwości komunikacyjnych rządu” – dodał Minčič.

Z ogólnej liczby respondentów ankiety 46% odpowiedziało, że posiada informacje o możliwościach wsparcia ze strony państwa. Jednak tylko 7% firm już z niego korzysta, w większości duże firmy.

Przedsiębiorcy docenią pełną, zrozumiałą i jasną informację rządu o wprowadzonych działaniach, a także długoterminowy plan łagodzenia kryzysu energetycznego w 2023 roku.

„W sytuacji, gdy nie wiadomo, na czym można choć trochę polegać, czyli co wydarzy się w przyszłym miesiącu, biznesplan i wycena na kolejny okres to wróżenie z kryształowej kuli. Logicznie rzecz biorąc, stabilizacja w zagmatwanej sytuacji zostałaby doceniona również przez konsumentów, aby nie byli zaskoczeni praktycznie codziennymi wzrostami cen” – wyjaśnił Minčič.

Izba Gospodarcza dowiedziała się również, czego w związku z kryzysem energetycznym firmy deweloperskie spodziewają się w ciągu najbliższego półrocza. Od września br. znacznie wzrosła liczba spółek, których perspektywy uległy pogorszeniu. O ile we wrześniu dwie piąte przedsiębiorców przewidywało niekorzystny rozwój sytuacji w kolejnych miesiącach, o tyle do końca listopada już prawie siedmiu na dziesięciu. Mniej niż jedna dziesiąta firm (9%) obawia się nawet, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy może zamknąć działalność.

Choć przedsiębiorcy są narażeni na trudne warunki ekonomiczne i często spodziewają się pogorszenia rozwoju swojej firmy, większość (58%) z nich nie zamierza zwalniać pracowników, a nawet rozważa zatrudnienie dodatkowych pracowników.

Spadku liczby pracowników spodziewają się najczęściej firmy duże. Ze względu na wysoki wzrost cen energii, zwolnienia planują zwłaszcza firmy z branży turystycznej, restauracyjnej i budowlanej. Jedna piąta firm zajmujących się sprzedażą detaliczną rozważa zwolnienie części swoich pracowników, nie głównie z powodu rosnących kosztów, ale z powodu zmniejszonego popytu ze strony klientów lub zakłócenia długoterminowych łańcuchów biznesowych.

Natomiast firmy z branży produkcyjnej i budowlanej chciałyby rekrutować pracowników.

Dane opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez Izbę Handlową Republiki Czeskiej we współpracy z CNN Prima News w okresie od 27 października do 11 listopada 2022 r. wśród jej członków. Celem było pozyskanie aktualnych informacji na temat sytuacji krajowych przedsiębiorstw w związku z trwającym kryzysem energetycznym. W badaniu wzięło udział 342 respondentów, wśród których byli przedstawiciele mikro, małych, średnich i dużych firm z różnych sektorów gospodarki.

Copyright © 2024 Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Swidnicy

Design by Graff