Informacje dot. sytuacji na pograniczu czesko-polskim

Czechy. Według danych Izby Gospodarczej inflacja przekroczyła już swój szczyt. Tempo wzrostu cen spowolni w najbliższych miesiącach do 10%.

 Źródło: https://mailchi.mp/komora/investice-firem-komorova-prognoza?e=77c73ef034

 Praga 28 lutego 2023

 Choć siedmiu na dziesięciu przedsiębiorców i firm będzie musiało w najbliższych miesiącach podwyższyć ceny swoich produktów i usług, ceny nie będą już rosły tak szybko jak wcześniej. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu poziomu cen wyhamuje do poziomu 10%. Wskazują na to dane z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez Izbę Gospodarczą.

 „Strach przed drogą energią zanika wśród osób samozatrudnionych i przedsiębiorstw dzięki pułapom cenowym i spadającym cenom na rynkach energii. Jednak sytuacja z innymi, nieuregulowanymi kosztami biznesowymi jest nadal znacznie gorsza. Drożą materiały, cena pracy czy kredyty bankowe, co producenci zmuszeni są odzwierciedlać w cenach swojej produkcji. Nawet tutaj jednak już widać, że cena nie wzrośnie tak bardzo jak pół roku temu. To dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Przy założeniu, że państwo prowadzi rozsądną politykę pieniężną i fiskalną, inflacja będzie spadać,” skomentował wyniki badania Barometru Izby Prezes Izby Gospodarczej Vladimír Dlouhý.

Inwestycje w oszczędności energii, maszyny i technologie, za pomocą których firmy starają się obniżyć koszty produkcji, również mogą znacząco przyczynić się do spowolnienia wzrostu cen w tym roku. Tak ukierunkowane inwestycje mają również potencjał przyspieszenia wzrostu gospodarczego Czech. Z danych Izby Gospodarczej wynika, że ​​ogólne nastroje inwestycyjne poprawiają się, prawie trzy czwarte firm planuje jakieś inwestycje w tym półroczu.

Badanie wśród przedsiębiorców wykazało również, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy najmniej podwyżek cen podniosły osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziesięciu pracowników, a połowa z nich w ogóle nie podniosła cen. Około 7% jednoosobowych działalności gospodarczych i firm najmniejszych obniżyło nawet ceny. Przekrój sektorowy pokazał, że ceny utrzymały głównie firmy świadczące usługi dla firm. Jest to na przykład doradztwo prawne, podatkowe, biznesowe, księgowość, działania reklamowe, rekrutacja pracowników czy sprzątanie budynków.

Według Izby Gospodarczej inflacja w tym roku będzie stopniowo spadać do poziomu 10% w skali roku. Czeski Bank Narodowy również liczy na dwucyfrową stopę inflacji w tym roku, która jednak przewiduje, że w przyszłym roku ogólna inflacja wyniesie prawie tylko 2%.

Raport o spowolnieniu inflacji jest czwartym korzystnym raportem gospodarczym opublikowanym przez Izbę Gospodarczą w tym roku. Wśród małych i średnich przedsiębiorstw panował umiarkowany optymizm, gdyż po wyraźnym spadku ich nastroje w biznesie ponownie się poprawiły (opět zlepšila jejich podnikatelská nálada). I pomimo drogiej energii i rosnących kosztów zdecydowana większość firm nie zamierza zwalniać pracowników (drtivá většina podniků nechystá propouštět zaměstnance).

Analiza danych o wzroście cen znajdzie również odzwierciedlenie w krajowej prognozie gospodarczej, którą przedstawi Izba Gospodarcza.

W badaniu Barometru Izby wzięło udział 419 respondentów, przedstawicieli mikro, małych, średnich i dużych firm działających w różnych sektorach gospodarki we wszystkich regionach Republiki Czeskiej.

 

 

Copyright © 2023 Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Swidnicy

Design by Graff